Zbiory Muzeum Historii Fotografii w Krakowie w cyfrowej rzeczywistości
Wystawy Kraków - Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
mhf_cyfrowe

Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
jest pierwszym w Polsce muzeum fotografii, działa już od 1986 roku. Jego zbiory to jedna z największych kolekcji fotografii w polskich zbiorach muzealnych. W jej skład wchodzi zarówno fotografia artystyczna, dokumentalna jak i amatorska. Muzeum posiada również imponującą kolekcję sprzętu fotograficznego i filmowego.

Dzięki przeprowadzanej digitalizacji zbiorów są one od 2011 roku udostępnianie on-line na muzealnej stronie internetowej, gdzie znajduje się jeden z pierwszych w Polsce, Katalog Zbiorów Online zbiory.mhf.krakow.pl
W tej chwili internauci mają wgląd do czternastu tysięcy zdjęć, z pełnym opisem i fotograficzną dokumentacją przedstawiających zarówno zdjęcia, jak i inne obiekty związane z fotografią, m.in. aparaty fotograficzne, 40 tys. obiektów posiada opisy, bez wizerunków. Ilość ta corocznie się zwiększa. Każdy odwiedzający wirtualne Muzeum Historii Fotografii ma, dzięki różnorodnym systemom wyszukiwania, możliwość swobodnej nawigacji po katalogu, wyławiania z niego najbardziej interesujących obiektów, tworzenia z nich własnych wirtualnych albumów. Udostępnione zbiory mogą być doskonałymi pomocami ilustracyjnymi dla nauczycieli, materiałami źródłowymi dla badaczy wielu dziedzin nauki, a także pretekstem do zupełnie bezinteresownych nostalgicznych podróży w przeszłość.Na zdjęciach:
1. fot. Węglowski Edward, „Ostatni Mohikanin”, ok. 1960 r., MHF
2. Gra w polo, Warszawa 1885 r., MHF
3. fot. Jan Motyka, orkiestra dęta, ok. 1975 r., MHF
4. Józef Różecki, nad morzem, 1818 r., MHF
5/6. Aparat fotograficzny, Plaubel Makina, Niemcy 1935-1945, MHF


Wśród już udostępnionych obiektów są zdjęcia przedstawiające zmiany cywilizacyjne, jakie nastąpiły po 1839 roku (data powstania pierwszej fotografii), ważne wydarzenia historyczne i sceny z życia codziennego, wojny, uroczystości rodzinne, jarmarki, budowy mostów, wycieczki wysokogórskie, jednym słowem całe bogactwo przeszłości.

Wielka akcja udostępniania zbiorów MHF wzmocniona będzie przyszłorocznym programem wystaw pod wspólnym tytułem „Klucz do magazynu", które również konsekwentnie będą opierały się na zasobach kolekcji muzealnej. Planowane są trzy wystawy: ekspozycja fotografii Kusakabe Kimbei'a - japońskiego fotografa żyjącego na przełomie XIX i XX wieku; następnie wystawa zdjęć autorstwa fotografki amatorki Klementyny Zubrzyckiej-Bączkowskiej zatytułowana „Światłoczuły pamiętnik z Europy Środkowej" prezentująca potencjał fotografii amatorskiej; oraz pierwsza w historii Muzeum prezentacja sprzętu fotograficznego i filmowego.

Najbliższa wystawa czasowa w Muzeum Historii Fotografii zostanie otwarta w październiku. Będzie to „Genesis" Andrzeja Pawłowskiego. W grudniu zaś Muzeum zaprasza na wystawę fotografii Piotra Sawickiego „Pod pięknym niebem". A więc przed nami dwa otwarcia wystaw fotografi na Józefitów 16. A w każdej chwili, w dowolnym miejscu na świecie mamy ;online dostęp do bogactwa kolekcji MHF.


Digitalizacja zbiorów Muzeum Historii Fotografii i udostępnie je online możliwe jest dzięki pozyskanym środkom ministerialnym - w ramach pierwszego naboru programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA +. Pierwszy etap został zakończony, jednocześnie rusza kolejny etap prac dzięki wsparciu finansowemu (około sześćset tysięcy złotych) przyznanemu w drugim naborze tego programu. MHF dzięki pozyskanym funduszom stworzyło Pracownię Dokumentacji Obrazowej wyposażoną w najwyższej klasy sprzęt, zapewniający najlepszy standard digitalizacji i zarazem opracowało własne procedury reprodukowania zdjęćRównolegle MHF w ramach konsorcjum kilkunastu instytucji europejskich bierze udział w prestiżowym projekcie Europeana-Photography. Dzięki niemu, na jednym z najważniejszych internetowych portali dotyczących kultury i dziedzictwa europejskiego EUROPEANA www.europeana-photography.eu znajdzie się ponad pół miliona zdjęć ilustrujących czasy od początku fotografii (1839 r) do wybuchu II wojny. Między nimi zostaną również udostępnione fotografie ze zbiorów MHF.


MUZEUM HISTORII FOTOGRAFII IM. WALEREGO RZEWUSKIEGO W KRAKOWIE, Józefitów 16 | WWW.MHF.KRAKOW.PL


opracowała Anna Szandała/Poland-art | wrzesień 2012


Muzeum Historii Fotografii w Krakowie - Poruszamy przeszłością

Dzięki uprzejmości MHF

Dodaj do:

Wykop    Facebook